Święto Rzemiosła Polskiego rozpoczęło się Mszą Świętą o g.10.00 w Bazylice Mariackiej. Mszę poprowadził oraz homilię wygłosił Archiprezbiter ks. Infułat Dariusz Raś.
Po nabożeństwie Rzemieślnicy oraz zaproszeni goście w takt muzyki Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki przemaszerowali wokół Rynku Głównego. Zatrzymali się koło studzienki naprzeciw restauracji Hawełka upamiętniającej śmierć Walentego Badylaka gdzie przedstawiciele izby oraz miasta złożyli kwiaty.
Kolejnym miejscem pamięci to tablica upamiętniająca przysięgę Tadeusza Kościuszki, gdzie wszyscy przedstawiciele organizacji biorących udział w Święcie Rzemiosła Polskiego złożyli kwiaty.
Główne uroczystości odbywały się w Pałacu Czeczotka, gdzie Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski przywitał zaproszonych gości i Rzemieślników.
Najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym został uhonorowany V-ce Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Członek Zarządu Małopolskiego Cechu Optyków Grzegorz Mielnicki. Grzegorz Mielnicki własną działalność gospodarczą rozpoczął dokładnie w czerwcu 1989 r. Podkreśla również, że jemu udało i udaje się z powodzeniem prowadzić działalność dzięki m.in. stawianiu na innowacyjne rozwiązania. Dziś w swoich sześciu zakładach zatrudnia 12 osób. Firma oferuje pełen zakres usług związanych z optyką okularową, niezbędne badania, odpowiedni dobór soczewek itd. Grzegorz Mielnicki przypomniał, że gdy blisko 30 lat temu otwierał pierwszy zakład w Krakowie, w nieistniejącym już Domu Handlowym przy ul. św. Anny nie przypuszczał, że w tym samym miejscu otrzyma najwyższe rzemieślnicze odznaczenie.
Platynowym medalem im. Jana Kilińskiego uhonorowany został Dyrektor Małopolskiego Cechu Optyków Wojciech Moszyński.
Rzemieślnikiem Roku 2018 został zaprzyjaźniony nam Prezes Cechu Rzemiosł Skórzanych i Innych Zawodów Jan Baltaza, który to świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia zdobycia dyplomu mistrzowskiego i założenia swojej pierwszej firmy.
Po części oficjalnej miał miejsce mini recital, w którym wystąpili artyści scen polskich. Program przygotował Łukasz Lech. Na skrzypcach grał Bogdan Kierejsza, śpiewali Anna Sokołowska-Alabrudzińska i Jakub Oczkowski.
W ostatniej już części Święta Rzemiosła Polskiego uczestnicy uroczystoście mogli degustować dania przygotowane przez restaurację Hawełka w Pałacu Czeczotka.