Tegoroczne Święto Hieronima odbyło się w terminie 15-17 września i obfitowało w wiele atrakcji. Odwiedziliśmy Rzeszów, Łańcut oraz Tarnów.

W piątek pierwszego dnia obchodów w planie znalazło się zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem Głównym w Rzeszowie. Trasa okazała się bardzo interesująca warta odwiedzenia. Po południu w Łańcucie wszyscy uczestnicy Święta Hieronima wzięli udział w turnieju w kręgle. Walka była bardzo zawzięta a o miejsca na podium trzeba było walczyć do ostatniego rzutu. Wręczenie pucharów odbyło się następnego dnia czyli w sobotę podczas bankietu. Tego samego dnia wieczorem w Hotelu Łańcut wszyscy bawili się podczas biesiady grillowej z muzyką na żywo.

Drugi dzień obchodów czyli sobotę rozpoczęliśmy mszą świętą za optyków oraz rzemieślników z innych cechów w Kościele Rzymskokatolicki pw. św. Michała Archanioła. Po mszy miało miejsce zwiedzanie Zamku w Łańcucie z wirtualnym przewodnikiem. Następnym punktem planu sobotniego była wystawa optyczna podczas której można było pooglądać najnowsze kolekcje opraw okularowych. Wieczorem w hotelu miał miejsce uroczysty bankiet podczas którego nie zabrakło części oficjalnej, powitania gości przez Prezesa MCO Mariana Wójcika, przemowy Prezesa KRIO Jana Witkowskiego, licytacji charytatywnej oraz oczywiście odznaczeń dla zasłużonych. Część oficjalną rozpoczęliśmy wysłuchaniem Hymnu Rzemiosła, następnie Pan Marian Wójcik odczytał list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Prezes Małopolskiego Cechu Optyków Marian Wójcik wraz z Panią Dyrektor Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Anną Adamczyk uhonorowali następujących optyków:

Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego został odznaczony Pan Jerzy Dobrowolski.

Złotą Odznaką za Zasługi w Rzemiośle została odznaczona Pani Zofia Wyrozumska.

Złotą Odznaką za Zasługi w Rzemiośle został odznaczony Pan Waldemar Kobierzycki.

Prezes Małopolskiego Cechu Optyków Marian Wójcik wraz z Prezesem Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej Janem Witkowskim uhonorowali następujących optyków:

Złotą Odznaką KRIO – Zasłużony dla Optyki Polskiej został odznaczony Pan Marek Szwed.

Brązową Odznaką KRIO – Zasłużony dla Optyki Polskiej została odznaczona Pani Agnieszka Dobrowolska – Makaruk.

Brązową Odznaką KRIO – Zasłużony dla Optyki Polskiej została odznaczona Pani Renata Flak – Grylewicz.

Brązową Odznaką KRIO – Zasłużony dla Optyki Polskiej została odznaczona Pani Katarzyna Mężyk.

Brązową Odznaką KRIO – Zasłużony dla Optyki Polskiej została odznaczona Pani Wiesława Karolczak.

Brązową Odznaką KRIO – Zasłużony dla Optyki Polskiej został odznaczony Pan Marek Egert.

Brązową Odznaką KRIO – Zasłużony dla Optyki Polskiej został odznaczony Pan Stanisław Bocheński.

Pan Stanisław Mężyk oraz Pan Jerzy Dobrowolski otrzymali Dyplom Uznania za wzorowe przeprowadzenie Kursu Optyki Okularowej.

Za piątkowy turniej w kręgle puchary otrzymali:
W kat. męskiej:
I miejsce – Jacek Makaruk,
II miejsce – Kazimierz Moszyński,
III miejsce – Andrzej Dąbrowski.
Wśród pań:
I miejsce – Agnieszka Dobrowolska-Makaruk,
II miejsce – Anna Balcerak,
III miejsce – Edyta Czarnewicz.

W niedzielę po śniadaniu odwiedziliśmy pięknie odnowiony Rynek Główny w Tarnowie.

Małopolski Cech Optyków otrzymał na organizację Święta Patrona Optyków Św. Hieronima dofinansowanie ze środków Programu Polski Inkubator Rzemiosła w ramach Projektu pn. „Promocja Małopolskiego Cechu Optyków i kształcenia zawodowego w branży optycznej”. W ramach projektu cech podejmuje szereg działań promocyjnych zarówno cechu (logo, materiały promocyjne, edukacyjne), jak i rzemiosła, którego efektem jest m. in. skuteczniejsza akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do kandydatów na uczniów w zawodach z branży optycznej. Rządowy program „Polski Inkubator Rzemiosła”, realizowany przez Narodowy Instytut Wolności dotyczy organizacji rzemieślniczych i zakłada wsparcie ich rozwoju jako strategicznych partnerów państwa w rozwoju przedsiębiorczości oraz zawodowym kształceniu dualnym. Program podkreśla strategiczną rolę rzemiosła w Polsce oraz znaczenie, jakie państwo polskie przypisuje jego rozwojowi.