W terminie 13-15 wrzesień odbyły się obchody Święta Patrona Optyków Polskich – Św. Hieronim 2019. Tym razem miejscem obchodów były piękne Bieszczady. Po raz pierwszy Święto Hieronima było tak daleko oddalone od Krakowa. Plan obchodów był wyjątkowo urozmaicony. Pierwszym miejscem na planie była miejscowość Majdan gdzie na wszystkich czekała przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną. Następnie autokarem udaliśmy się do Rewity Soliny – ośrodka wczasowego usytuowanego na cyplu półwyspu na środku Jeziora Solińskiego. Wieczorem w pięknej scenerii odbyło się wspólne grilowanie.

W sobotę rano wszyscy udali się do miejscowości Bóbrka gdzie miała miejsce msza święta w intencji optyków oraz rzemieślników. Po mszy na uczestników wyjazdu w miejscowości Uherce Mineralne czekała kolejna atrakcja, którą był przejazd Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi. Wszyscy dobrali się w „czwórki” i wyruszyli w piękny szlak kolejowy. Po powrocie do hotelu odbyła się wystawa optyczna.

Przed rozpoczęciem bankietu Starszy Małopolskiego Cechu Optyków, Prezes Zarządu Marian Wójcik wraz z Członkami Zarządu przywitali wszystkich znamienitych gości i rozpoczęli część oficjalną Święta Patrona Optyków Polskich – Święta Hieronima 2019.

Zarząd Małopolskiego Cechu Optyków zawnioskował do Związku Rzemiosła Polskiego o przyznanie Platynowego Medalu im. Jana Kilińskiego dla Romana Bróżka i Stanisława Mężyka, które wręczył Prezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej Jan Witkowski.

Zarząd Małopolskiego Cechu Optyków zwrócił się do Związku Rzemiosła Polskiego o przyznanie również Złotego Medalu im. Jana Klińskiego dla Jerzego Dobrowolskiego, które też wręczył Prezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej Jan Witkowski.

Zarząd Małopolskiego Cechu Optyków napisał prośbę do Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości o przyznanie Srebrnej Odznaki za Zasługi dla Rzemiosła dla Zofii Gołąb oraz Elżbiety Rak, które wręczył V-ce Prezes MIRiP Grzegorz Mielnicki. Po części oficjalnej miała miejsce tradycyjna charytatywna licytacja fantów przekazanych przez firmy optyczne oraz osoby prywatne.

W niedzielę rano przy pięknej pogodzie odbył się rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Po południu natomiast każdy mógł pospacerować po zaporze wodnej oraz spróbować świeżo smażonej rybki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym oraz zapraszamy za rok – Starszy MCO, Prezes Zarządu Marian Wójcik.