Kiedy zdajemy sobie na pozór banalne pytanie – widziałeś to?, nie zdajemy sobie sprawy że wzrok pozwala nam postrzegać dosłownie wszystko. Nie zastanawiamy się, jak to się dzieje, bo przecież widzenie jest dla nas rzeczą całkowicie naturalną i oczywistą. Wzrok bowiem, jest niewyczerpanym źródłem niezliczonych informacji i to właśnie na nim najbardziej polegamy – od momentu narodzin, aż do końca naszego życia. Od dawna powszechnie wiadomo, że poprzez oczy stymuluje się rozwój człowieka. Wszystko co widzimy – czyli obraz ze świata zewnętrznego przechodząc przez rogówkę i soczewkę w oku, regulowany pracą tęczówki, jest odbierany i przetwarzany przez siatkówkę, a następnie przekazywany do mózgu i interpretowany. Tak, w wielkim skrócie działa narząd wzroku. Ale, to nie wszystko. Siatkówka zbudowana jest z czopków (odpowiedzialnych za widzenie dzienne i kolorowe) i pręcików (odbierających obraz nocny wyłącznie w szarościach), których ludzkie oko zawiera aż 130 milionów. W jej centrum znajduje się tzw. „plamka żółta” wypełniona wyłącznie czopkami, której średnica wynosi niespełna 1,5 mm, i to właśnie ona jest najlepiej „widzącą” częścią oka. Dlatego prawidłowe, więc ostre i kolorowe widzenie, może się odbywać tylko poprzez powierzchnię „plamki żółtej”, natomiast jej odległość 3 mm od jej środka ostrość widzenia spada o 30%! Warto się więc zastanowić kto, gdzie i w jaki sposób zajmuje się naszym wzrokiem, tym bardziej, że nieprawidłowa diagnoza i zły dobór okularów może skończyć się pogłębieniem wady, a nawet utratą wzroku. Prawdziwych fachowców w dziedzinie optyki skupia Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna, z której wywodzi się Małopolski Cech Optyków z siedzibą w Krakowie. Jest to organizacja powołana w styczniu 1995 r z inicjatywy Pana Wiesława Koczorowskiego. Obecnie na stanowisku Prezesa stoi Pan Marian Wójcik. Do priorytetów organizacji należy praktyczna i teoretyczna pomoc nie tylko w podnoszeniu kwalifikacji, ale także przedstawianiu najnowszych osiągnięć optyki światowej. Cech zrzesza tylko prawdziwych fachowców posiadających wykształcenie czeladnicze i mistrzowskie, dzięki czemu może być pewny utrzymywaniu, przez jego członków, wysokiego poziomu usług, najnowocześniejszego sprzętu i kwalifikacji zawodowych pracowników. Dlaczego tak ważne jest by naszymi oczami zajmowała się tylko wykwalifikowana kadra specjalistów – zarówno optyków jak i okulistów i optometrystów, w profesjonalnie przygotowanych gabinetach i wyposażonych w produkty najwyższej jakości?

Odpowiedź jest prosta – zdrowie, komfort i pewność, że zawsze możemy liczyć na pomoc i rzetelną informację. Niebezpieczna sprawa ma się z okularami podarowanymi przez znajomych czy kupionymi na straganie, stacji benzynowej, a nawet w aptece. Szansa znalezienia okularów odpowiadających tak wielu indywidualnym czynnikom jest niemal równa zeru! Oczywiście początkowo wydawać się może, że rzeczywiście widzimy lepiej, ale jest to tylko chwilowy mechanizm obronny oka i z czasem przychodzą bóle głowy, oczu, mdłości, w skrajnych przypadkach nieodwracalne uszkodzenie wzroku. Tylko doświadczony optyk kierując się wytycznymi okulisty, optometrysty, parametrami naszej twarzy i przeznaczeniem okularów jest w stanie dobrać idealnie to, czego potrzebujemy. Trzeba zdać sobie sprawę, że gdy oczy są niemiarowe, czyli wymagające korekcji soczewkami, to odpowiednie ich ustawienie przed okiem jest sprawą wielkiej precyzji i umiejętności wykonania. Niewielka nawet niedokładność prowadzi do osunięcia miejsca odbioru obrazu poza „plamkę żółtą”, co znacznie obniża ostrość widzenia, a w efekcie skutkuje uszkodzeniem wzroku.

Wybierając się do optyka zwróćmy szczególną uwagę na to, czy zakład posiada wymagane uprawnienia i certyfikaty – Dyplom Mistrzowski lub Czeladniczy, czy należy np. do organizacji zrzeszającej fachowców. Pamiętajmy, że jako klienci mamy prawo do rzetelnej informacji na temat salonu, kwalifikacji optyka, okulisty, celowości i wyników badań. Doby optyk nie zawaha się wydać certyfikat na wykonane okulary, zawierającego parametry i oznaczenia rodzaju opraw i szkieł potwierdzającego zgodność wykonania z receptą. Profesjonalizm, na czele którego stoi Cech Optyków daje każdemu klientowi pewność, że kadra, badania i sprzęt, a także wykonany produkt służyć będzie poprawie jego zdrowia.

Małopolski Cech Optyków gwarantuje, swoim dobrym imieniem, lepsze spojrzenie na świat.

Optycy zrzeszeni w Małopolski Cechu Optyków posiadają logo, które jest ogólnopolskim znakiem dobrej jakości usług, rzetelności i etyki zawodowej. Jej gwarantem jest Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna z siedzibą w Warszawie. KRIO z kolei jest członkiem Europejskiej Organizacji Optycznej, z której przepisy i statut wyklucza niefachowe działanie optyków w Unii Europejskiej.