Związek Rzemiosła Polskiego podjął działania mające na celu wprowadzenie możliwości uzupełnienia danych w CEIDG o kwalifikacje rzemieślnicze przedsiębiorcy. We współpracy z Ministerstwem Rozwoju zmodyfikowano system oraz przygotowano formularz wniosku, na podstawie którego od dnia 1 października 2020 roku można o taki wpis wystąpić (art. 44 pkt. 8 ustawy o Centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej).
Z takiej formy prezentowania swoich uprawnień i kwalifikacji zawodowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy dysponujący Dyplomem Mistrza lub Świadectwem Czeladniczym. Wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które otrzymają Świadectwo Czeladnicze lub Dyplom Mistrzowski po 1 października 2020 r. zostaną automatycznie objęte tym ustawowym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku przedsiębiorców, którzy uzyskali uprawnienia do tytułu zawodowego przed 1 października 2020 r., informacja ta będzie zamieszczana na ich wniosek.
Wśród podstawowych korzyści wynikających z zamieszczenia w CEIDG kwalifikacji zawodowych należy wyróżnić:
- pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej,
- powszechny dostęp do posiadanych przez rzemieślników kwalifikacji zawodowych,
- łatwy i szybki dostęp do informacji,
- promocja przedsiębiorców-rzemieślników.
Zakres nowych danych w CEIDG
Na stronie CEIDG w formularzu danych o przedsiębiorcy będą zamieszczone takie dane, jak:
- data egzaminu (data wystawienia dyplomu lub świadectwa),
- nazwa Izby Rzemieślniczej, która wydała dyplom lub świadectwo,
- tytuł zawodowy: mistrz lub czeladnik,
- nazwa zawodu,
- symbol cyfrowy zawodu,
- data cofnięcia kwalifikacji zawodowych.
Procedura wpisu do CEIDG*
W przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymają dyplom mistrza lub świadectwo czeladnicze po 1 października 2020 roku, Izba Rzemieślnicza w terminie do 14 dni roboczych dopisze w CEIDG informacje o nabytych kwalifikacjach zawodowych.
Z kolei w przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymali kwalifikacje zawodowe przed 1 października 2020 roku uzyskanie wpisu w CEIDG będzie obywało się na wniosek. W tym celu należy zwrócić się do Izby Rzemieślniczej, która wydała Świadectwo Czeladnicze bądź Dyplom Mistrzowski, z wnioskiem o zamieszczenie w CEIDG posiadanych już kwalifikacji zawodowych